Rangin
Rangin
Rangin
Rangin

تـحت نـظـر حیـدر اخـتر

 

استفاده از مطالب  رنگین با ذکر ماخذ آزاد است

الحاج اسرار خواجه  محاسن سفید

پیشنهاد به کمیسیون محترم انتخابات افغانستان

افغانستان کشور اسلامی از زمان نبوغ اسلام در جوامع اسلامی موضوعات حقوقی و جزائی و انتقال اموال منقول و غیر منقول و غیره در محاکم شرعی در چوکات اصول شرعیت اسلامی صورت گرفته و میگیرد .

مردم رنج کشیده افغانستان در طول تاریخ تحلیف های زمامداران کشور را تجربه نموده -اند زمانی که به قدرت رسیده اند اعمال شان چیزی دیگری بوده از جانبی در شرایط کنونی احزاب و جریانات سیاسی نا متجانس و عاطفی زبانی و قومی و غیره بدون این که عقلانی باندیشند صفوف شان کم سواد و بیسواد فاقد شعور سیاسی و ساختار دولت را  به شرکت سهامی تبدیل نموده اند و ائتلاف های احزاب بدون برنامه همگانی موقت و زمان بر ، خلاصه چنین دولت داری یک تعداد محدود اشخاص جاه طلب را به قدرت و ثروت رسانیده که نتیجه آن فقر ، بیکاری ، مهاجرت و  جوانان را معتاد به مواد مخدر و مردم را به خون آغوشته که اکثراً آگاهانه صورت گرفته که محکوم عامه مردم و وجدان خود اند .

اینجانب منحیث یک شهروند و محاسن سفید  در صورتی که کمیسیون محترم انتخابات واقعاً مستقل باشند به ارتباط پذیرش کاندیدان در عموم نهادهای انتخاباتی پیشنهاد ذیل را بعرض می رسانم .

۱- عموم کاندیدان محترم خط مش و برنامه خویش را با تحصیلات و تجارب کاری شان ثبت وثیقه شرعی درمحاکم مربوط محل خویش نمایند .

۲- دارایی مالی و جایداد شخصی فامیل اش درج وثیقه گردد .

۳- کاندید محترم تعهد بسپارد افتخار خدمتگذاری به مردم را عقلانی در پرتو علم و خرد بدون بادیگارد انجام می دهد .

۴- کاندیدان محترم می توانند فوتو کاپی وثیقه شرعی را که روشن و خوانا باشد در محلات که لازم دانند نصب نمایند با تنظیم چنین اسناد می توانند هر قدر پول مصرف نمایند مجاز باشند با پیشنهادیه فوق در کمیسیون محترم انتخابات از اتحادیه حقوق دانان کشور و استادان محترم دانشگاه ها و نخبگان و اتحادیه ژورنالیستان و جامعه مدنی توقوع می رود که در اصلاح پیشنهاد بهتر و خوبتر نظری داشته باشند از طریق وسائل لازم ابراز نظر نمایند یگانه منظور این قلم افغانستان عزیز دارای پارلمان مردم سالار تا نظام پارلمانی را تمثیل در پرتو ارزش های موازین اسلامی نهاد های عدلی و قضایی در حاکمیت قانون و دفاع از حقوق عامه دست باز داشته باشند . مولانا بزرگ بلخ فرموده ،

بی ز تقلیدی نظر را پیشه کن 

    هم به رای عقل خود اندیشه کن .

تاریخ - ۱۳ حوت ۱۳۹۶ 

................................................................. 

محمد اکرام اندیشمند

 

"استشهادی" یا "انتحاری"!

هیچ "هدف مقدسی" با کُشتن خود و کُشتن دیگران، چه آنکه بر آن نام "انتحاری" گذاشته شود و یا "استشهادی"، به دست نمی آید. به خصوص اگر این هدف، دعوت به راه خدا و دین خدا باشد. خداوند رسالتِ رسول خود که دینش را با رسالت او به انسان رساند، رحمت برای عالمیان می خواند:

«وَمَآ اءَرْسَلْنَكَ إِلا رَحْمَةً لِّلْعَلَمِینَ»(و ما تو را جز رحمتى براى جهانیان نفرستادیم)

کجای این کُشتن خود و کُشتن انسان ها، آن هم انسان های بیگناه و بیدفاع، از نام "استشهادی" و یا "انتحاری"، رحمت است؟

کسانی که به خدا و تقدس راه او ایمان دارند و دعوت در راه خدا را هدف مقدس می دانند، این هدف، از میان خون آدم ها نمی گذرد؛ چه آنکه نامش را "انتحاری" گذاشت یا "استشهادی". رسیدن به این هدف را خداوند اینگونه دستور می دهد:

«ادعُ إِلىٰ سَبيلِ رَبِّكَ بِالحِكمَةِ وَالمَوعِظَةِ الحَسَنَةِ ۖ وَجادِلهُم بِالَّتي هِيَ أَحسَنُ ۚ با حکمت و اندرز نیکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشی که نیکوتر است، استدلال و مناظره کن!»

کُشتار آدم ها چه با نام "انتحاری" و چه به بهانۀ "استشهادی"، نه، راه خدا است، نه حکمت، نه موعظۀ حسنه و نه جدال احسن.

کُشتار انسان، یک جنایت هولناک و بزرگ است که خداوند حتا قتل یک انسان را بمثابۀ قتل تمام بشریت می داند (مَن قَتَلَ نَفْساً بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعاً)

..........................................

میرحسین مهدوی

حکمتیار و جنگ قومی قدرت

 گلبدین حکمتیار سرانجام مجبور شد که حرفش را پس بگیرد و بگوید که جنگ در افغانستان قومی نیست. البته قبلا به صورت بسیار واضحی گفته بود که جنگ قومی است و ریشه های کاملا قومی دارد. فشار جمعی و اعتراض گسترده ی رسانه های اجتماعی و نیز موضع گیری های برخی از سران گروه های سیاسی حکمتیار را به عقب نشینی واداشت. عقب نشینی حکمتیار نشانه ی شکل گیری قدرت تازه ای است که رسانه های احتماعی نام دارد. این رسانه ها در کنار دیگر عوامل سیاسی نقش مهمی در شکل دادن تحولات اجتماعی- سیاسی ایفاء می کنند.

به نظر من اگر حکمتیار یک سخن راست گفته باشد، همین قومی خواندن جنگ در افغانستان است. جنگ در افغانستان درست در اولین روزهای جهاد شکل قومی گرفت وگرایش های قومی تا کنون به صورت جدی ترین مسئله و سرنوشت ساز ترین عامل در گسترش جنگ نقش بازی می کند.

من اما بر خلاف حکمتیار بحران افغانستان را نه جنگ بین دو قوم، که جنگ اقوام می دانم، جنگ بین اقوام و جنگ درون قومی. احزاب از همان روزهای تاسیس شان شکل قومی داشته ولی نام و عنوان ایدئولوژیک را به دنبال خود می کشیدند. حزب اسلامی یک حزب کاملا پشتون محور، جمعیت اسلامی همیشه یک حزب تاجیکی بوده، حزب وحدت یک حزب هزارگی و جنبش نیز بی تردید یک حزب ازبکی بوده است. اسلامی خواندن این احزاب پوششی بود که گرایش ها و حرکت های قوم محور را زیر این نام های گرامی پوشش می دادند. حتی احزاب چپی نیز از این قاعده مستثناء نبودند، دو شعبه شدن حزب خلق صرفا ریشه های قومی داشت و این دو حزب در ایدئولوژی مارکسیستی شان اختلاف جدی نداشتند. جنگ های درون قومی را نیز نباید از نظر دور داشت. جنگ و رقابت دوامدار بین اقوام خردتر در میان اقوام بزرگ یک مسئله ی جدی در شکل دادن جنگ و توسعه ی نفاق به حساب می آید.

در حال حاضر، به باور این قلم در یک سوی جبهه نه آن گونه که داکتر عبدالله می گوید جهل و تاریکی و در طرف دیگر نور و روشنایی، بلکه در یک طرف یک جریان بیرون - درون حکومتی با گرایش های بسیار افراطی پشتونیستی قرار دارد و در طرف دیگرجمع نا موفق و نا متحد اقوام دیگر. افراط گرایان و آرمان گرایان پشتونیست خواب و خیال بازگشت به دوران حکومت های تمامیت خواهانه ی پشتونیستی شاهی ( همانند عبدالرحمن خان) را به سر می پرورانند ودر برابر این خواب شاهانه اقوام دیگر به هیچ قیمتی حاضر نیستند که به دوران برده گی تاریخی شان برگردند. اگر پاکستان طالب می سازد و نقش و نظم جامعه ی ما را بهم می ریزد و اگر ایران گروه های همسو با منافع خود ایجاد می کند و اگر آمریکا چنان می کند و اروپا چنین، همه و همه ریشه در این جنگ قومی قدرت دارد.

..........................................

میرحسین مهدوی

حزب وطن یا سوسیال انتحاریون دموکرات

عده ای از هواداران حزب وطن ( حزب دموکراتیک خلق افغانستان) اعلام کرده اند که فعالیت های این حزب را از سر می گیرند. در میان اینهمه هوادار کاش یک نفر وجدان دار هم پیدا می شد تا از خلق و وطن بشرمد و جنازه ی این حزب لعنتی را از زباله دان تاریخ بیرون نیاورد.

حزب دموکراتیک خلق با کودتا و کشتار بنیاد نهاده شد. این حزب نه تنها با کشتار اعضای خانواده ی داوود خان، کارش را با کشتار جمعی شروع کرد، بلکه هر لحظه از تاریخ این حزب سرشار از قتل و کشتار جمعی است. شعار این حزبِ سیاه عدالت و دموکراسی بود اما عملا جنایت های دوره ی داوود جلاد را ضرب در هزار کرد. اگر نظام استبدادی داوود یک نفر را بی حساب و کتاب می برد و زیر شکنجه های قرون وسطایی می کشت، حزب مثلا دموکراتیک و مثلا خلق افغانستان هزار هزار نفر را بی حساب و بی کتاب در سیاه چال های دموکراتیک خود زیر غیر انسانی ترین شکنجه های تاریخ بشریت به قتل می رساند. لیست پنج هزار شهید بی مزار یکی از این نمونه هاست.

شباهت های عجیبی بین طالبان و حزب وطن ( دموکراتیک مثلا خلق ) وجود دارد. یکی به نام خدا جنایت می کند و دیگری به نام خلق اما دلیل اصلی کشتار و جنایت هر دو جناح در واقع نه خدا یا خلق بلکه تصاحب یک جانبه ی قدرت و زر اندوزی است.

طالبان به خاطر رسیدن به اهداف سیاسی و اقتصادی شان آدم های اتوماتیک تربیت کرده اند تا آنها را همانند بمب های کور و بی زبان منفجر کنند. حزب دموکراتیک مثلا خلق نیز با انفجار پی در پی عدالت، برابری، آزادی و دموکراسی، همه ی ارزش ها و آرمان های ملی مان را به خاطر جهالت و جاه طلبی شان منفجر کردند.

حزب خلق بنیانگذار کشتار جمعی و مسئول درجه یک همه ی جنایت ها در تاریخ معاصر کشور است. کشتار بی رویه ی این حزب و اقدام پی در پی به نسل کشی مردم بی گناه باعث به وجود آمدن جنایت های جهادی و سیستم کشتار جعی طالبان گردید.

از میان این همه هوادار، کاش فقط یک نفر وجدان دار هم پیدا می شد تا جنازه ی متعفن این حزب و رهبران جنایت پیشه ی آن را از زباله دانی تاریخ بیرون نیاورد و از خلق و وطن بشرمد اما.... 

..........................................

نصیر مهرین

چهره ی کمک و برادری

با تروریست ها عیانتر می شود

از قراین لشکر کشی هایی حکومت پاکستان که از دوماه به این سو علیه طالبان پاکستانی در پیش گرفته است، از دیدارهای ابلاغ نشده ی مقامات پاکستان و افغانستان، هجوم بخش وسیعی از تروریست ها از وزیرستان به سوی افغانستان، عیانترشدن آرزوهای جفا آمیز وضد مردمی رئیس جمهورکرزی ،که برای بازگشت طالبان دارد ( نه وفا به عهد وسوگند به قانون اساسی و نظامی که در رأس آن قرارگرفت) ، فرستادن پیام های علنی برای گروه جنایتکاری که هر روز دهشت و وحشت می آفریند، مانع شدن سهمگیری سلاح ثقیل علیه عملیات جمعی تروریست ها، آزاد نمودن تروریست ها از زندان ها وانکار از نقش تروریستی دگر باره ی آن ها، همه وهمه، از ایجاد فضایی حاکی است که کرزی و گروه ارگ نشین وی در واپسین ایام نکبت بارحکومت خویش ، خدمت به تروریسم را عیانتر می نمایند.

سوکمندانه نبود جنبش گسترده ومؤثر ضدتروریستی، که در برابر چنین خیانتی ایجاد مانع کند، فریبکاری قدرت های بزرگ و دروغ بودن مبارزه ی ضد تروریسمی که مردمان رنجدیده ی جوامع مانند افغانستان را تهدید می کند، دیدارها وعهد وپیمان هایی که در خفا با تروریست ها می بندند، همنوایی بیشتر وعمیق تر قدرت خواهان متقلب با تروریست ها و موجودیت اشخاص ونهاد های شبیه طالبان در جامعه؛ فضای پرمخاطره تری را در چشم انداز قرار می دهد. فضایی که می گوید: زندگی زنان ومردان، کودکان وشاگردان مکاتب ودانشگاهیان، مدافعین آزادی بیان، مدنی اندیشان، مدافعین رعایت کرامت انسانی، ومخالف اعمال اپارتاید اجتماعی وجنسی وملیون ها انسانی را که چند دهه است بار رنج و درد را بر شانه دارند، بازگشت وحشت آمیز ترین دست پرورده گان بن لادنی تهدید می کند.

سخنانی را که دیروزحامد کرزی بر زبان آورد، بوی عیانترشدن خدمت به طالبان و رشد خطری را می دهد. حامد کرزی با وجود جنایت های که طالبان انجام داده است، وهر روز سیر فزاینده یافته، به برادری محکم تر با آن ها اصرار ورزید. در کمال دیده درایی نقش تروریست هایی را که از زندان ها آزاد کرده بود، انکار کرد.

 

جدی گرفتن این خطر ومقابله با آن، مستلزم گسست از بی تفاوتی ،هماهنگی تحرکات پراگنده، سمت وسو یافتن فعال وهماهنگ آن علیه جهالت اندیشی هایی است که از دل خویش، تبهکاری ونابودی انسان و آرزو های انسانی را باز تولید می کند.

..........................................

محمد نصیر مهرین

 

عامل پیوند تنی وحکمتیار*

نتایج تأمل و پژوهش روی بسا تنش ها، بحران ها و پیوند یابی های سیاسی ویا بحران آفرین در کشورما، نقش عامل قومی را برجسته نشان می دهد. رویکرد جامعه شناسانۀ داشتن برای تحلیل مسائل افغانستان، چنین نتایجی را در دست ما می گذارد. متأسفانه مشتی عناصر سانسورگر و یا سیاست بازانی که ادعای روشنفکری هم دارند، چنین رویکرد ونتایج آن را موزیانه"قوم ستیزی" تبلیغ می کنند.

من در خلال جمع آوری نسبی مدارک برای جلد دوم کتاب قتل ها واعدام های سیاسی،(کاری که هنوز پایان نیافته است) توجه یافتم که بیشترین قربانیان انسان کشی حزب اسلامی را پشتون ها (افغان ها) تشکیل داده اند. اما در اوضاعی که نقش عامل قومی برجسته تر در جامعه سربلند نمود و رژیم وابسته به شوروی را نیز می تکاند، حزب اسلامی ومشخص، شخص حکمتیار به استفاده از آن، تمایل قوم باوری را بر دین باوری ترجیح داد.   شایان یادآوری است که چنان عاملی تنها شامل حال حزب اسلامی حکمتیار نبود ونیست، بلکه بیشترین نیروهای سیاسی- نظامی را نیز به سوی خویش کشانید.

دیدارهایی را که نماینده گان حزب اسلامی با خلقی های تحت رهبری شاهنوار تنی دایر نموده بودند وبه کودتای ناموفق 16 حوت سال 1368 انجامید، پاسخگوی جهل آمیز به جنگ قدرت و بهره گیری از عامل قومی بود.

در کتاب "جنگ قدرت(وقایع سه دهۀ اخیرافغانستان" (تألیف "لعلستانی" در 710 صفحه) که از طرف یک تن از آرایشگران حکمتیار نوشته و انتشار یافته، توجیـــه چنان پیوند یابی چنین مطرح شده است:

" تنی با دور انداختن پیوندهای نژادی وقومی، عملاً تنفر خود را در برابر نجیب الله اعلان داشته و او را مانعی در راه ایجاد صلح وامنیت در افغانستان معرفی نمود."

در حالی که تنی و حکمتیار با چنگ زدن به عامل قومی و دور انداختن پیوند های عقید یی خویش آن وحدت عمل را پاسخ گفته بودند.

• این کوتاه نوشت را از یادداشت های برداشتم که زیر "عنوان کودتاها درافغانستان معاصر کودتاهای ناموفق - کودتای تنی- حکمتیار" در آینده انتشار می یابد.

..........................................

محمداکرم اندیشمند

  گروه های تکفیرگرا وستیزه جو

ظهور گروه های تکفیر گرا و ستیزه جو از نام و آدرس اسلام و جهاد مانند گروه های داعش، القاعده، طالبان، بوکو حرام و ..... از زوایۀ دینی و آیدئولوژیک، به فهم، باور و قرائت آن ها از اسلام و به خصوص از آموزه ها و احکام اسلام در مورد جهاد بر می گردد.

این گروه ها در معرفت دینی و اسلامی خویش تنها به قرائت سَلَفی، یعنی قرائتی مبتنی بر قرآن و حدیث و سنت دوران حیات پیامبر(ص) و اصحاب، اهمیت و اعتبار می دهند و هر گونه برداشت، تفسیر و قرائتِ غیر از این را نادرست و باطل تلقی می کنند. آن ها با این قرائت نه تنها به ظواهر آیات و احادیث پیامبر توجه می کنند و در صدد تطبیق و اجرای برداشت و دریافت خود از این معنای ظاهری آیات به عنوان حقیقت دین و شریعت می شوند و آن را حقیقت مطلق اسلام میدانند، بلکه از لحاظ زمانی و مکانی و اجتماعی خود را در همانزمان و مکان و جامعۀ حیات پیامبر قرار می دهند و دنیا را به مدینۀ پیامبر و به جامعۀ نامسلمان و مشرکین بیرون از آن تبدیل می کنند. این گروه ها نه به آرای مذاهب اسلامی و امامان این مذاهب در مورد تفسیر و استنباط احکام و معرفت دینی توجه دارند و نه به شان نزول آیات و شرایط خاص زمانی و مکانی دوران پیامبر و صدر اسلام اعتنا و التفاتی نشان می دهند. آن ها با این احساس و این باور در صدد آن هستند تا جهاد را با نامسلمانان و کفار و مشرکین همچون جهاد دوران پیامبر و عهد صحابه انجام دهند و به زعم خود شان اسلام دوران مدینه و سلف صالحین را بی کم و کاست محقق کنند تا مسلمانان به همان دوران عظمت و اقتدار مورد نظر آن ها برگردند.

وقتی به عمق وحشت و فاجعه در برداشت و قرائت این گروه های افراطی تکفیر گرا و ستیزه جو از اسلام پی می بریم که آنها با این قرائت در واقع جهان امروز را به دو مکان و شهر مدینۀ پیامبر یعنی مکان و جغرافیای حضور خودشان و شهر مکه یعنی مکان حیات اقامت مشرکین مکه تقسیم می کنند و آنگاه خود را مکلف به تطبیق و اجرای حکم آیاتی چون: فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ وَخُذُوهُمْ وَاحْصُرُوهُمْ وَاقْعُدُوا لَهُمْ كُلَّ مَرْصَدٍ ۚ می بینند و می دانند.

گروه های تکفیر گرا و ستیزه جوی خون ریز با نام جهاد و اسلام بر مبنای باور و قرائت خودشان از اسلام و جهاد، حتی مسلمانی جوامع و کشورهای اسلامی و مسلمان را نمی پذیرند و این جوامع و کشور های مسلمان را نیز مشمول جهاد مورد باور و تلقی خود می پندارند؛ هر چند که به صورت علنی این ادعا را مطرح نمی کنند، اما در عمل به این باور و برداشت پابندی نشان می دهند. نکتۀ شگفت آور و ترسناک این فهم، باور و قرائت این است که گروه های تکفیر گرای ستیزه جوی خون ریز که خود را جهادگر معرفی می کنند، نه به تفاوت مکانی و جغرافیایی دوران پیامبر(ص) و صحابه با جغرافیای امروز توجه می کنند و نه فاصله و گذشت زمانی این دوران را که در حدود یک و نیم هزار سال را در بر می گیرد، مد نظر قرار می دهند. به این معنی که آن ها انتشار اسلام را در این فاصلۀ دور زمانی در سرزمین های مختلف و مسلمانی جوامع و کشور های مختلف دنیا را در طول این سده ها، ناقص و پر از تحریف و ضلالت می دانند و در صدد آن هستند تا با به زعم و برداشت خود جهادی همچون جهاد عصر پیامبر و اصحابش به گمراهی و شرک مسلمانان جهان پایان دهند و دنیای کفر و نامسلمان را هم با جهاد خود وادار به پذیرش اسلام سازند.

برداشت و قرائت داعش و گروه های تکفیر گرا و ستیزه جوی اسلامی از اسلام و قرآن نوعی از برداشت و قرائت دینی محسوب می شود، اما برداشت نادرست و قرائت خطر ناک و غیر واقعی است. این قرائت، اسلام را دین خصومت و جنگ معرفی می کند و پیامی جز خون و ویرانی برای بشریت و مسلمانان ندارد.

..........................................

محمد حیدر اختر

کودتای ننگین هفت ثور

 به روز پنجشنبه هفتم ثور ( 1357)، خلقی ها وپرچمی ها علیه حکومت محمد داود خان کودتا کردند. آمادگی کودتا را از وقتی گرفته بودند که داودخان از تکیۀ بیشتر به اتحاد شوروی خود را کنار کشید وبا کشورهای عربی و ایران و روابط اقتصادی را روی دست گرفت. معلوم بود که امریکا هم خوش بود. قتل میر اکبر خیبر، مراسم دفن او وسخنرانی های سیاسی سبب شد که داود خان امر توقیف تعدادی از رهبران خلق وپرچم را بدهد. در آن وقت به خواهش شوروی و ضرورت کودتا هر دو جناح وابسته به شوروی وحد ت کرده بودند.

بلی آن ها کودتا کردند. از همان روز فجایع، جنایات ومردم آزاری تمام افغانستان را فرا گرفت. ملیون ها انسان آسیب دیدند. در اول وبرای چند ماه هر دو جناح در شکنجه واعدام ده ها هزار انسان سهم مشترک داشتند. بعدا خلقی های بی سواد، به همکاری دستگاهٔ جاسوسی " اکسا" تعداد زیادی را زندانی و یا به قتل رسانیدند. پرچمی ها از جنایات مشترک خودشان با خلقی ها چیزی نمی گویند. پرچمی ها که لفاظ وحیله گر تر ومنافقتر ازخلقی ها استند، جنایات زمان حکومت مشترک را به حفیظ الله امین ( خونخوار جاهل ) ارتباط می دهند. ولی وقتی که خودشان به وسیلۀ تجاوز شوروی قدرت را گرفتند، خاد دستگاه شکنجه وجاسوسی را به جای اکسا به کار انداختند. در وقت حکومت پرچمی ها خلقی های جنایتکار هم مشارکت داشتند. غیر از چند نفر آن ها . دروقت پرچمی ها چیزی که بسیارتر دامنه یافت، همان جنگ وبمبارد قوای شوروی و افغانستانی بود . قصبات ودهات ، شهرها ویران گردیدند. مهاجرت بیشتر شد. ملیون ها انسان سرگردان شدند.

بلی، کودتای سیاه روز هفتم ثور، یک فاجعه بود. مگر فاجعه آفرین ها که تعدادی با بدنامی مرده ویا کشته شده اند، تعدادی از آن ها با بی حیایی ، با پر رویی به لجبازی پرداخته حاضر نمی شوند که جنایات خود را قبول کنند. این عدم قبولی معلوم می کند که جهالت وو خونریزی های زیادی را مرتکب شده اند.

کار دیگر جانیان قاتل و وطنفروش خلقی – پرچمی، این است که دورۀ بعد از سقوط  خود را از قدرت یا دوره حکومت جنگی مجاهدین را به رخ می کشند. وبه گفتۀ مردم " غت مغتولی " می کنند. هرکس که از تأثیر جنگ های مجاهدین انکار کند، دل خلق خدا را آزار می دهد که آزار دیده اند. مگر جنگ های مجاهدین قبلی جنایات، وطنفروشی خلقی پرچمی را  به هیچ صورت پت وپنهان ویا توجیه نمی کند. هرکدام آن ها تقصیر ومسوولیت خود را به گردن دارند. واین هم قابل تذکر است که جنرال های قاتل عضو "کی جی بی" وعضو خلق وپرچم، در جنگ های ویرانگر مجاهدین وبربریت زمان طالبان،هم مشارکت داشتند.

پیام ما در این روز به مردم شریف ما، ،به اولادها و نواسه های جنایتکاران خلقی وپرچمی این است که آن ها را خوب وخوبتر بشناسند. آن ها را محکوم کنند. آن ها باید محاکمه شوند. وقتی گروه خادیست از فیس بوک وانترنیت وخارج نشینی استفاده می کند و به دفاع دوران وحشت می پردازد، ویا رئیس جنایتکاران خاد، داکتر نجیب را ستایش وتوصیف می کند، در زخم های مردم مظلوم، به بیوه های آن دوران، به مادران داغدیده وبه یتیم ها نمک پاشیده وتوهین می کنند.

در این روز به خانواده های محترمی که شهید داده اند و ستم کشیده اند، همدردی خود را ابراز داشته  وبه روح شهدای پاک درود می فرستیم . هزاران نفرین به جانیان خلقی و پرچمی و خادیست ها.

...........................................

محمد حیدر اختر

 

اندوه سرِاندوه،

از کودتای ثور تا

ریاست اشرف غنی

 

 بازهم ما  در آستانه سالروز کوتای منحوس هفتم ثور قرار داریم . همان روز شوم و نامیمونی، که درکشورعزیزما  ثمره اش جز بگیرو ببند وبکش  چیزی دیگری نبود . به همان سلسله شرایط تا امروز  برای مردم افغانستان اندوه بار و خونین بوده است . گلیم  غم واندوه از خانه های مردم چیده نشده ، هنوز اشک در چشمان مردمانی که عزیزان شانرا از دست داده اند، خشک نمی شود که مصیبت دیگری،  دریکی از گوشه های کشور به وقوع می پیوندد .

 هنوز مردم ما واقعه المناک  بلخ باستانی و بدخشان را فراموش نکرده بودند، که در هفته گذشته واقعه دلخراشی در ولایت ننگرهار به وقوع  پیوست . بازهم تروریستان حرفوی وقسم خورده،  مصیبت دیگری را برمردم ما روا داشتند، که تعداد زیادی را به شهادت رسانیده و هم زخمی های بی شماری را به کجا گذاشت .

حکومت متقلب افغانستان ، در مقابل این همه جنایات، مانند گذشته ها اعمال  ضد انسانی،  تروریستان را تقبیح کرد، ولی اشرف غنی رئیس جمهوری غیر قانونی افغانستان  اظهار داشت که این عمل انتحاری را مخالفین سیاسی اش یعنی طالبان اجرا نکرده، بلکه توسط  گروه داعش  صورت گرفته است . درحالی که هیچ گونه تفاوتی دربین اعمال تروریستی و غیر انسانی  طالبان و داعش دیده نمی شود. اگربه گفته اشرف غنی، طالبان درواقعۀ انتحاری جلال آباد دست نداشتند ولی در واقعه بدخشان وسربریدن انسان های بی گناه که در دفاع از وطن شان، کمر بسته بودند دست داشتند،خود طالبان مسوولیت این عمل شنیع  را به افتخار پذیرفتند .  پس فرق درکجاست ؟

برای جنایت کاران وتروریستان، هیچ گونه تفاوتی ندارد ، که مربوط به کدام سازمان و گروهی باشند، هر سازمان و گروهی که بیشتر برای شان پول داد، به همان دسته می پیوندند . کاملا روشن وهویداست، که تروریستان ، بیرق سفید طالبان را پائین می آورند وبیرق سیاه داعش را بر بالای سرخود می آویزند. یعنی دیروز به نام طالبان به امر "آی اس آی" پاکستان از کشتن  مردمان بی گناه دریغ نمی کردند وامروز به هدایت  به اصطلاح دولت اسلامی " خلیفه  البغدادی " وبه نام داعش دست به جنایت غیر انسانی می زنند .

 اشرف غنی دریک سخنرانی خود، از طالبان خواست تا درزیر بیرق افغانستان، آمده واز جنگ وخونریزی دست بکشند، در غیر آن با علما ی افغانستان مشوره کرده، درزمینه  مقابله با مخالفین اقدام جدی صورت خواهد گرفت .  آقا ی اشرف غنی فراموش کرده حکومتی که در راس آن توسط جان کری قرار گرفته است، بنام حکومت اسلامی افغانستان مسما می باشد، شاید رئیس جمهور در اسلامی بودن حکومتش شک دارد که، بازهم علمای اسلامی را می طلبد و از ایشان فتوا می خواهد  .

در هفته گذشته مردم افغانستان بعد از هفت ماه تاخیر،  چانه زنی ها بین رهبران حکومت متقلب افغانستان یعنی اشرف غنی و داکتر عبدالله  شانزده تن نامزد وزیران راتعیین وتوانستند که  از پارلمان افغانستان رای اعتماد کسب کنند . گرچه گفته شد که در شمارش آرا و زیر زدن رای، توسط  هئیت اداری پارلمان، و نرسیدن سند دو تابعیتی آقای باری جهانی  جارو جنجالی  در بین وکلا صورت گرفت، ولی بالاخر حکومت از حالت سرپرستی نجات یافت.  این که درصد روز آینده که رئیس جمهوری برای وزرا تعیین کرده ، تا راپور فعالیت های کاری شانرا تهیه نمایند ، چه تغییراتی در وزارت خانۀ های مربوط شان می آورند از امکان بدور خواهد بود  زیرا وزرا در طول صد روز نمی توانند چار اطراف شانرا بلد شوند چه رسد به  فعالیت های کاری شان .

..........................................................................

 

 

شعارهای کاریکاتوریی تغییرنظام درافغانستان!

پیوسته به گذشته بخش یکصدوپنجاه ودوم

 

روزگار، روزگار خوبی است شب وروزفحش میدهیم که چرا چنین شده ویا چنان میشود ؟  زود باشید  که  بورژوازیی لبرال با ارتجاع مذهبی و همه نیروهای که دغدغه قدرت و ثروت را دردل می پرورانند عقد عروسی  بسته اند اما جالب است که هریکی ازدسته ها و و انجمن های چند نفره هم که هستند پیشنهاد تغییرنظام میدهند وخواسته ها وآرزو های خودرا درکاغذ پرانی از تغییر نظام به هوا پرتاب میکنند . اصلأ از سرانگشتان شان پیداست که این آقایون معتاد ثروت اند واز چندین سال بدینسو آخرین قطرات ارزشهای فرهنگی و ملی را نیز به باد فنا داده اند . با تأسف باید گفت که هستند  عده ای ازشبه روشنفکران این طائیفه برخلاف عرف قدیم و باستانی که شهروندان را برای رسیدن به اهداف والای فکری و اعتقادی خویش همراه با دیگر هم فکران و اندیشمندان دست به تأسیس  نهاد های مدنی و حقوقی از قبیل احزاب و سازمان های اجتماعی سیاسی  و از تربیون یک حزب سیاسی و نهضت اجتماعی  برای تحقق  اهداف مشروع  سیاسی و فرهنگی بهره می بردند ،  تشکیل احزاب و نهاد های مدنی را همچون گاؤ های شیری برای دوشیدن توده ها بصورت کاذب و مافیائی بوجود می آورند . مثلأ شما نگاه کنید آقایون انورالحق احدی و  صدیق خان پتمن ونویسنده کتاب جنجالی  سقاوی دوم  از شبه روشنفکران همین طائیفه ای ازمافیا بدون ارائیه یک اجندای روشن اعتقادی  با تیم تحؤل و تداؤم برهبریی محمد اشرف غنی احمد زی پیوسته بود ند و ستاد انتخاباتی تحؤل وتداؤم نیز که جاسوسان معلوم الحالی همچون محمد حنیف اتمر یکی از جانبازان جنگ جلال آباد و کارمند بلند رتبه خدمات اطلاعات دولتی رژیم کارمل و نجیب و دیگر مهره ها  در آن پرسه میزدند از تازه واردان به ستاد انتخاباتی تحؤل و تداؤم یعنی انورالحق احدی – صدیق خان پتمن و محمد اسمعیل یون برای اعلانات انتخاباتی بهره ای اعظمی بردند

https://www.youtube.com/watch?v=DPkJb7x7vy8

نباید تعجب کرد که چرا این آقای صدیق خان پتمن یکی ازمریدان سینه چاک خانقاه قادریه که داشتن سابقه با داماد درگاه قادریه یعنی همان انور الحق احدی دامت برکاته  بحیث یک وثیقه معتبر استفاده میکند و به معامله میگذارند  بروز روشن انگیزه یکجا شدن با تیم تحؤل و تداؤم را به زبان شرین خود  اینگونه بیان میکند .

https://www.youtube.com/watch?v=gxfb5mp8UkU

مسخره آمیز ترین برداشتی که این مرید خانقاه قادریه شریف "محاذ ملی و اسلامی افغانستان " با صراحت کامل بیان داشت و یاهم بزعم وی به  پرسش مبنی برانگیزه  یکجا شدن وی و دوستان اش  با تیم تحؤل و تداؤم برهبریی محمد اشرف غنی برای همیشه نقطه پایان بگذراند با صراحت لهجه وبدون هرگونه سؤبرداشت چنانچه شنیدید فرمودند : که طوری تبلیغ می کنند که گویا اگر به شما وزارت را میدادند کاملأ راضی بودید ، وی با وقاحت شبه  روشنفکری  می فرمایند که من می گوئیم ، بلی ! من برای این پرسش جواب آری میگوئیم !اشرف غنی یک مردی بود که استاد پوهنتون بود و در خانه اش نشسته بود وی در دور گذشته انتخابات صدو هشتاد هزار رأی را از آن خود ساخته بود ، این مرتبه که رأی را برد و برنده اعلام شد این رأی از کیها بود ؟

 این من همراهش بودم و افراد مانند من همراهش بودند که برنده شد . ... آیا وی که حکومت درست میکرد از ملائیکان بوجود می آورد ؟ وی که کاندید ریاست جمهوری شد و هر لحظه شعار می داد و چیغ میزد که ارگ نزدیک شد .....ارگ هم نزدیک شد وزارت هم نزدیک شد ارگ با وزارت وابسته است ! تو که به ارگ داخل میشوی ....ببینید کسی که با تیم خود وفا نه کند این حرف را بخاطری به صراحت میگویم که این پرسش اصلأ دیگر مطرح نه شود ...ببینید من وتو رفیق راه هستیم و شرکای تجارت و تو در راه جیبم را بزنی آیا دیگر من باتو به یک راه خواهم رفت ؟ ......خبرنگارشاه پور بختیار گرداننده میز گفت یعنی اینکه رئیس جمهور در راه کیسه بری کرده است ؟ !!! صدیق خان پتمن با صراحت گفت بلی  جیب  (کیسه ) ما را در راه زدند ، زیرا ما با خودت یکجا تلفات دادیم ، شهیدان داده ایم ..از همه مهمتر این که برنامه را باتو یکجا بردیم ، همین رئیس جمهور به تلفظ هم نه می فهمید شما در کمپاین های انتخاباتی نه دیده بودید ؟ همین اکنون با دو زبان حرف زده نه میتواند ، این کار کی ها بود ؟ نوشته ها را چه کسی میکرد و برنامه را چه کسی می ساخت ؟.....این سخنانی که برای ملت میگفتیم چه کسی انجام میداد ، این ملائیک بودند یا ما ؟ این نماز نیست که من انجام می دهم و از خدا بهشت می طلبم این زکات و رفتن به حج نیست که ما برای بهشت خدا انجام می دهیم این تعامل و معامله سیاسی در این دنیا است که در تمامی جهان نیز رواج دارد . بگذریم از این تقسیم بندی های عبادی وسیاسی جناب صدیق خان که قصه دراز دارد ، درد ناک ترین ودر عین حال مسخره ترین برداشت فتوی گونه ای که داماد خانقأ ه طریقت حضرت انورالحق خان احدی فرمود و تمامی کسانی که خواستار تغییر نظام اند بر فدرالیسم و تجزیه طلبی متم ساختند .

https://www.youtube.com/watch?v=bx4yqMde-ys

اما حکایت تغییرکاریکاتوریی  نظام حاکم بر افغانستان پایان نه یافت بلکه با هرمناسبت و پیش زمینه ای هواداران سنتی نظام دیکتاتوری سعی نمودند تا هواداران  تغییر نظام حاکم حکایت تغییر نظام را بر زبان نه آورند بنأ در یک روز سرد که شعله های گرم آفتاب بر خیمه لویه جرگه می تابید حضرت داماد خانقاه شریف طی یک خطبه غرأ مسأله تغییر نظام را با این ادبیات بیان فرمود :

https://www.youtube.com/watch?v=4jUNVVh4qrYe

 

اما غریو گریه های مکارانه  والاحضرت کرزی که قبلأ در یک معرکه زرگری با امریکا و ناتو بیان داشته بود این خطبه تغییر نظام از زبان حضرت احدی را نقش بر آب ساخت . آقای حامد خان کرزی چنانچه قبلأ به آن اشاره گردید در یک محفل مشابهی اینگونه گریسته بود .

https://www.youtube.com/watch?v=mLo5gAHMnNI

اما فتوای مذهبی و "سیأ "سی حضرت محمد اسمعیل یون نویسنده کتاب مقدس "د ویمه سقاوی" یا تیوریی سازیی و مانیفیست جنایت طالبان  که به روایتی در همان دوره نظام صد درصد اسلامی !! طلبای کرام برشته تحریر در آورده انددرمحفلی که دریکی از سماوارخانه های بغلی شبکه تلویزیونی مقدسه  ژوندون  به بهانه خروج ارتش سرخ از افغانستان برگزار کرده بود و اکثر در میان بازمانده گان طالبان که در کابل به سر میبرند سخنرانی ارشاد  می فرمود گفت :

https://www.youtube.com/watch?v=CoC9VObMrXc

جالب است که حضرت محمد اسمعیل یون دامت برکاته دین اسلام را مغائر با نظام مردم سالاری و حتی نظام فدرالی دانیست و درحالیکه خود درزیر چتر ارتش سرخ به گفته خودش جهاد قلمی مینمود خود را بالاتر از هر فقیه و حتی احکام صریح قرآن کریم که می فرمایید وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَيْنَهُمْ خود را بالاتر از آن می پندارد ، البته باید گفت که حضرت محمد اسمعیل یون دامت برکاته  هیچگونه قصوری در زمینه برداشت از اسلام و شریعت نداشته است زیرا وی در تمای دورانی که در کابل به سرمیبرد ماسوا از سنگسار و دست بریدن ها و به دارآویزان ها چیزی دیگری را ندیده است . و تازه آنگاه که مانیفست "دوهمه سقاوی" را نگاشت جنگجویان  طالب  فرصت نه یافتند و یاهم نتوانیستند به جز کوچ دادن های از مردم شمالی و تاک سوزی های سرزمین سبز شمالی بر تمامی مفرادات آن عمل کنند .

    رجزخوانان تغییر نظام سیاسی ازمتمرکزبه مشارکتی !

https://www.youtube.com/watch?v=JCHBNQ8BPqc

چنانچه در مبحث هوادران سراپاقرص نظام سنتی سلطانی اشاره نمودیم در یک روز سرد که شعله های گرم آفتاب بر خیمه لویه جرگه می تابید برخی از تاجران و دلالان ورشکسته شده ء مافیای حاکم شبه مذهبی و " سیأ " سی  به بهانه ۲۶ دلو روز خروج ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق گرد هم آمدند و سخن از اصلاحات و تغییر نظام از" ریأ" ستی کنونی به پارلمانی زدند . 

این سخنان را در حالی بیان میفرمودند که برخی از سخنرانان همین داعیه آنگاه که چشمه های دالر نه خشکیده بود و خود را سهیم و شریک در قدرت می دانیستند بر بیان فضائل نظام "ریأ "ستی نیز فخر فروشی می کردند  درحالیکه اصلأ نه میدانیستند که فرق ابتدائی میان نظام "ریأ" ستی و پارلمانی چیست و چگونه میتوان آنرا با هم تفکیک کرد ؟ و هیچکسی نه میتواند نظام حاکم بر سرنوشت مردم بینوای افغانستان را تعریف درست کنند و آنرا با هریکی از نظام های مروج در جهان وافغانستان  و یاهم با دیکتاتوری های که از سوی استعمار شرق و غرب مقائیسه نمایند . و غالبأ همین ابهام هویتی نظام حاکم  سبب شده تا بزرگترین اهرم های قدرت مانند رئیس حکومت وحدت ملی افغانستان و یاهم رئیس اجرائیه  این دولت متبرکه مافیائی از شناخت آن اظهار عجز کنند .

                   https://www.youtube.com/watch?v=XtazXWlUUZA

مسخره ترین تحلیلی که بحیث برهان قاطع مجعول و مجهول از سوی امرالله خان صالح گارد زنده یاد احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان بوده که از فهم انگلیسی کوچه وبازار نیز بهره مند بود و اصلأ و لزومأ شخص ظابط صالح نه میداند که چه می فرمایند وچه باید بگویند و چگونه باید سخن آغاز کند. وی سخنان را که تصور میکرد میتواند یک مثال عینی را برای اثبات فرضیه ها بیان داشته باشد گفت : تغییر نظام به معنای تجزیه افغانستان نیست برای اثبات این حقیقت به مثال ناحیه ای ازشهرداریی کابل اشاره نمود وگفت که در کابل مثلأ یک ناحیه نمونه از پاکی ، پیشرفت از نبود جرم از مدیریت درست نداریم ، بخاطری چه که آمرین حوزه یا آمرین ازین ناحیه ها لائحه وظائف ندارند ، چرا ندارند بخاطریکه نظام شهرداری و شاروالی به حدی متمرکز است که به هیچ کسی صلاحیت نه می دهند پس نه تنها ما نیاز به بازنگریی  تمامی مقرره ها و قوانین خود از پائین به بالا داریم بلکه از بالا به پائین هم داریم به این خاطر مه امیدوار هستم که بحث تغییر قانون را مابه بحث شق جامعه تبدیل نکنیم . وقتی ظابط صاحب صالح که تاهنوز هم از نام قهرمان ملی ارتزاق میشود به سخنانش پایان داد همه آنانیکه در صحن سالون نشسته بودند فاژه کشیدند و اصلأ نه دانیستند که امرالله خان صالح چه فرمودند و روایت کردند . اما یکی از فاژه کننده گان درحالیکه فاژه میکشید و سخنان چندی قبل  جنرال عطا محمد خان نور متولی روضه شریف که برای بر هم زدن گفتگوها با رئیس غنی حاکم ارگ ایراد فرموده بودند به یاد آورد که می گفت :

https://www.youtube.com/watch?v=2n8xkrm67qY&ab_channel=nauandeshiTerbione

به  هرصورت از ین حرفها بسیار داشتیم هرچند این قلم بارها بدان اشاره نموده و به عرض رسانده ام یکی از دردهای اصلی جامعه بخون آغشته  ما در این است که با فقدان عدالت عمومی و مشروعیت سیاسی با گذشت بیش از پانزده سال آرام ، آرام بسوی گردابی از نابودی به پیش میرویم این بیماری را نه میتوان با تغییر نظام از ریأستی به پارلمانی و یا هم برعکس آن از پارلمانی به ریأستی معالجه کرد . آنچه در این زمینه بسیار اساسی اند این است که هریکی از شهروندان افغانستان را که در جغرافیای بنام افغانستان زندگی میکنند بدون هرگونه تبعیض بصورت مساویانه تحقیر و تذلیل ساخته اند . و امروز چنان تذلیل و تحقیر ساخته شده ایم که هریکی از مابه  کاسه گدائی تبدیل شده ایم و بر مفتخواری و ذلت افتخار و مباهات میکنیم . تا آنگاه که سلول سلول وجود مان در برابر غرائزی از ثروت ، قدرت و شهرت و صد ها غرائز دیگری واکسینه نه شویم و برمفتخواری و صدقات این دنیای طماع فخر و مباهات کنیم در گرادابی ازاین فاجعه خونین غرق خواهیم شد .

............................................................................................................................................. 

Druckversion Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen Diese Seite weiterempfehlen
استفاده از مطالب رنگین با ذکر ماخذ آزاد است © Rangin