Rangin
Rangin
Rangin
Rangin

تـحت نـظـر حیـدر اخـتر

 

استفاده از مطالب  رنگین با ذکر ماخذ آزاد است

الحاج اسرار خواجه  محاسن سفید

پیشنهاد به کمیسیون محترم انتخابات افغانستان

افغانستان کشور اسلامی از زمان نبوغ اسلام در جوامع اسلامی موضوعات حقوقی و جزائی و انتقال اموال منقول و غیر منقول و غیره در محاکم شرعی در چوکات اصول شرعیت اسلامی صورت گرفته و میگیرد .

مردم رنج کشیده افغانستان در طول تاریخ تحلیف های زمامداران کشور را تجربه نموده -اند زمانی که به قدرت رسیده اند اعمال شان چیزی دیگری بوده از جانبی در شرایط کنونی احزاب و جریانات سیاسی نا متجانس و عاطفی زبانی و قومی و غیره بدون این که عقلانی باندیشند صفوف شان کم سواد و بیسواد فاقد شعور سیاسی و ساختار دولت را  به شرکت سهامی تبدیل نموده اند و ائتلاف های احزاب بدون برنامه همگانی موقت و زمان بر ، خلاصه چنین دولت داری یک تعداد محدود اشخاص جاه طلب را به قدرت و ثروت رسانیده که نتیجه آن فقر ، بیکاری ، مهاجرت و  جوانان را معتاد به مواد مخدر و مردم را به خون آغوشته که اکثراً آگاهانه صورت گرفته که محکوم عامه مردم و وجدان خود اند .

اینجانب منحیث یک شهروند و محاسن سفید  در صورتی که کمیسیون محترم انتخابات واقعاً مستقل باشند به ارتباط پذیرش کاندیدان در عموم نهادهای انتخاباتی پیشنهاد ذیل را بعرض می رسانم .

۱- عموم کاندیدان محترم خط مش و برنامه خویش را با تحصیلات و تجارب کاری شان ثبت وثیقه شرعی درمحاکم مربوط محل خویش نمایند .

۲- دارایی مالی و جایداد شخصی فامیل اش درج وثیقه گردد .

۳- کاندید محترم تعهد بسپارد افتخار خدمتگذاری به مردم را عقلانی در پرتو علم و خرد بدون بادیگارد انجام می دهد .

۴- کاندیدان محترم می توانند فوتو کاپی وثیقه شرعی را که روشن و خوانا باشد در محلات که لازم دانند نصب نمایند با تنظیم چنین اسناد می توانند هر قدر پول مصرف نمایند مجاز باشند با پیشنهادیه فوق در کمیسیون محترم انتخابات از اتحادیه حقوق دانان کشور و استادان محترم دانشگاه ها و نخبگان و اتحادیه ژورنالیستان و جامعه مدنی توقوع می رود که در اصلاح پیشنهاد بهتر و خوبتر نظری داشته باشند از طریق وسائل لازم ابراز نظر نمایند یگانه منظور این قلم افغانستان عزیز دارای پارلمان مردم سالار تا نظام پارلمانی را تمثیل در پرتو ارزش های موازین اسلامی نهاد های عدلی و قضایی در حاکمیت قانون و دفاع از حقوق عامه دست باز داشته باشند . مولانا بزرگ بلخ فرموده ،

بی ز تقلیدی نظر را پیشه کن 

    هم به رای عقل خود اندیشه کن .

تاریخ - ۱۳ حوت ۱۳۹۶ 

................................................................. 

محمد اکرام اندیشمند

 

"استشهادی" یا "انتحاری"!

هیچ "هدف مقدسی" با کُشتن خود و کُشتن دیگران، چه آنکه بر آن نام "انتحاری" گذاشته شود و یا "استشهادی"، به دست نمی آید. به خصوص اگر این هدف، دعوت به راه خدا و دین خدا باشد. خداوند رسالتِ رسول خود که دینش را با رسالت او به انسان رساند، رحمت برای عالمیان می خواند:

«وَمَآ اءَرْسَلْنَكَ إِلا رَحْمَةً لِّلْعَلَمِینَ»(و ما تو را جز رحمتى براى جهانیان نفرستادیم)

کجای این کُشتن خود و کُشتن انسان ها، آن هم انسان های بیگناه و بیدفاع، از نام "استشهادی" و یا "انتحاری"، رحمت است؟

کسانی که به خدا و تقدس راه او ایمان دارند و دعوت در راه خدا را هدف مقدس می دانند، این هدف، از میان خون آدم ها نمی گذرد؛ چه آنکه نامش را "انتحاری" گذاشت یا "استشهادی". رسیدن به این هدف را خداوند اینگونه دستور می دهد:

«ادعُ إِلىٰ سَبيلِ رَبِّكَ بِالحِكمَةِ وَالمَوعِظَةِ الحَسَنَةِ ۖ وَجادِلهُم بِالَّتي هِيَ أَحسَنُ ۚ با حکمت و اندرز نیکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشی که نیکوتر است، استدلال و مناظره کن!»

کُشتار آدم ها چه با نام "انتحاری" و چه به بهانۀ "استشهادی"، نه، راه خدا است، نه حکمت، نه موعظۀ حسنه و نه جدال احسن.

کُشتار انسان، یک جنایت هولناک و بزرگ است که خداوند حتا قتل یک انسان را بمثابۀ قتل تمام بشریت می داند (مَن قَتَلَ نَفْساً بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعاً)

..........................................

میرحسین مهدوی

حکمتیار و جنگ قومی قدرت

 گلبدین حکمتیار سرانجام مجبور شد که حرفش را پس بگیرد و بگوید که جنگ در افغانستان قومی نیست. البته قبلا به صورت بسیار واضحی گفته بود که جنگ قومی است و ریشه های کاملا قومی دارد. فشار جمعی و اعتراض گسترده ی رسانه های اجتماعی و نیز موضع گیری های برخی از سران گروه های سیاسی حکمتیار را به عقب نشینی واداشت. عقب نشینی حکمتیار نشانه ی شکل گیری قدرت تازه ای است که رسانه های احتماعی نام دارد. این رسانه ها در کنار دیگر عوامل سیاسی نقش مهمی در شکل دادن تحولات اجتماعی- سیاسی ایفاء می کنند.

به نظر من اگر حکمتیار یک سخن راست گفته باشد، همین قومی خواندن جنگ در افغانستان است. جنگ در افغانستان درست در اولین روزهای جهاد شکل قومی گرفت وگرایش های قومی تا کنون به صورت جدی ترین مسئله و سرنوشت ساز ترین عامل در گسترش جنگ نقش بازی می کند.

من اما بر خلاف حکمتیار بحران افغانستان را نه جنگ بین دو قوم، که جنگ اقوام می دانم، جنگ بین اقوام و جنگ درون قومی. احزاب از همان روزهای تاسیس شان شکل قومی داشته ولی نام و عنوان ایدئولوژیک را به دنبال خود می کشیدند. حزب اسلامی یک حزب کاملا پشتون محور، جمعیت اسلامی همیشه یک حزب تاجیکی بوده، حزب وحدت یک حزب هزارگی و جنبش نیز بی تردید یک حزب ازبکی بوده است. اسلامی خواندن این احزاب پوششی بود که گرایش ها و حرکت های قوم محور را زیر این نام های گرامی پوشش می دادند. حتی احزاب چپی نیز از این قاعده مستثناء نبودند، دو شعبه شدن حزب خلق صرفا ریشه های قومی داشت و این دو حزب در ایدئولوژی مارکسیستی شان اختلاف جدی نداشتند. جنگ های درون قومی را نیز نباید از نظر دور داشت. جنگ و رقابت دوامدار بین اقوام خردتر در میان اقوام بزرگ یک مسئله ی جدی در شکل دادن جنگ و توسعه ی نفاق به حساب می آید.

در حال حاضر، به باور این قلم در یک سوی جبهه نه آن گونه که داکتر عبدالله می گوید جهل و تاریکی و در طرف دیگر نور و روشنایی، بلکه در یک طرف یک جریان بیرون - درون حکومتی با گرایش های بسیار افراطی پشتونیستی قرار دارد و در طرف دیگرجمع نا موفق و نا متحد اقوام دیگر. افراط گرایان و آرمان گرایان پشتونیست خواب و خیال بازگشت به دوران حکومت های تمامیت خواهانه ی پشتونیستی شاهی ( همانند عبدالرحمن خان) را به سر می پرورانند ودر برابر این خواب شاهانه اقوام دیگر به هیچ قیمتی حاضر نیستند که به دوران برده گی تاریخی شان برگردند. اگر پاکستان طالب می سازد و نقش و نظم جامعه ی ما را بهم می ریزد و اگر ایران گروه های همسو با منافع خود ایجاد می کند و اگر آمریکا چنان می کند و اروپا چنین، همه و همه ریشه در این جنگ قومی قدرت دارد.

..........................................

میرحسین مهدوی

حزب وطن یا سوسیال انتحاریون دموکرات

عده ای از هواداران حزب وطن ( حزب دموکراتیک خلق افغانستان) اعلام کرده اند که فعالیت های این حزب را از سر می گیرند. در میان اینهمه هوادار کاش یک نفر وجدان دار هم پیدا می شد تا از خلق و وطن بشرمد و جنازه ی این حزب لعنتی را از زباله دان تاریخ بیرون نیاورد.

حزب دموکراتیک خلق با کودتا و کشتار بنیاد نهاده شد. این حزب نه تنها با کشتار اعضای خانواده ی داوود خان، کارش را با کشتار جمعی شروع کرد، بلکه هر لحظه از تاریخ این حزب سرشار از قتل و کشتار جمعی است. شعار این حزبِ سیاه عدالت و دموکراسی بود اما عملا جنایت های دوره ی داوود جلاد را ضرب در هزار کرد. اگر نظام استبدادی داوود یک نفر را بی حساب و کتاب می برد و زیر شکنجه های قرون وسطایی می کشت، حزب مثلا دموکراتیک و مثلا خلق افغانستان هزار هزار نفر را بی حساب و بی کتاب در سیاه چال های دموکراتیک خود زیر غیر انسانی ترین شکنجه های تاریخ بشریت به قتل می رساند. لیست پنج هزار شهید بی مزار یکی از این نمونه هاست.

شباهت های عجیبی بین طالبان و حزب وطن ( دموکراتیک مثلا خلق ) وجود دارد. یکی به نام خدا جنایت می کند و دیگری به نام خلق اما دلیل اصلی کشتار و جنایت هر دو جناح در واقع نه خدا یا خلق بلکه تصاحب یک جانبه ی قدرت و زر اندوزی است.

طالبان به خاطر رسیدن به اهداف سیاسی و اقتصادی شان آدم های اتوماتیک تربیت کرده اند تا آنها را همانند بمب های کور و بی زبان منفجر کنند. حزب دموکراتیک مثلا خلق نیز با انفجار پی در پی عدالت، برابری، آزادی و دموکراسی، همه ی ارزش ها و آرمان های ملی مان را به خاطر جهالت و جاه طلبی شان منفجر کردند.

حزب خلق بنیانگذار کشتار جمعی و مسئول درجه یک همه ی جنایت ها در تاریخ معاصر کشور است. کشتار بی رویه ی این حزب و اقدام پی در پی به نسل کشی مردم بی گناه باعث به وجود آمدن جنایت های جهادی و سیستم کشتار جعی طالبان گردید.

از میان این همه هوادار، کاش فقط یک نفر وجدان دار هم پیدا می شد تا جنازه ی متعفن این حزب و رهبران جنایت پیشه ی آن را از زباله دانی تاریخ بیرون نیاورد و از خلق و وطن بشرمد اما.... 

..........................................

نصیر مهرین

چهره ی کمک و برادری

با تروریست ها عیانتر می شود

از قراین لشکر کشی هایی حکومت پاکستان که از دوماه به این سو علیه طالبان پاکستانی در پیش گرفته است، از دیدارهای ابلاغ نشده ی مقامات پاکستان و افغانستان، هجوم بخش وسیعی از تروریست ها از وزیرستان به سوی افغانستان، عیانترشدن آرزوهای جفا آمیز وضد مردمی رئیس جمهورکرزی ،که برای بازگشت طالبان دارد ( نه وفا به عهد وسوگند به قانون اساسی و نظامی که در رأس آن قرارگرفت) ، فرستادن پیام های علنی برای گروه جنایتکاری که هر روز دهشت و وحشت می آفریند، مانع شدن سهمگیری سلاح ثقیل علیه عملیات جمعی تروریست ها، آزاد نمودن تروریست ها از زندان ها وانکار از نقش تروریستی دگر باره ی آن ها، همه وهمه، از ایجاد فضایی حاکی است که کرزی و گروه ارگ نشین وی در واپسین ایام نکبت بارحکومت خویش ، خدمت به تروریسم را عیانتر می نمایند.

سوکمندانه نبود جنبش گسترده ومؤثر ضدتروریستی، که در برابر چنین خیانتی ایجاد مانع کند، فریبکاری قدرت های بزرگ و دروغ بودن مبارزه ی ضد تروریسمی که مردمان رنجدیده ی جوامع مانند افغانستان را تهدید می کند، دیدارها وعهد وپیمان هایی که در خفا با تروریست ها می بندند، همنوایی بیشتر وعمیق تر قدرت خواهان متقلب با تروریست ها و موجودیت اشخاص ونهاد های شبیه طالبان در جامعه؛ فضای پرمخاطره تری را در چشم انداز قرار می دهد. فضایی که می گوید: زندگی زنان ومردان، کودکان وشاگردان مکاتب ودانشگاهیان، مدافعین آزادی بیان، مدنی اندیشان، مدافعین رعایت کرامت انسانی، ومخالف اعمال اپارتاید اجتماعی وجنسی وملیون ها انسانی را که چند دهه است بار رنج و درد را بر شانه دارند، بازگشت وحشت آمیز ترین دست پرورده گان بن لادنی تهدید می کند.

سخنانی را که دیروزحامد کرزی بر زبان آورد، بوی عیانترشدن خدمت به طالبان و رشد خطری را می دهد. حامد کرزی با وجود جنایت های که طالبان انجام داده است، وهر روز سیر فزاینده یافته، به برادری محکم تر با آن ها اصرار ورزید. در کمال دیده درایی نقش تروریست هایی را که از زندان ها آزاد کرده بود، انکار کرد.

 

جدی گرفتن این خطر ومقابله با آن، مستلزم گسست از بی تفاوتی ،هماهنگی تحرکات پراگنده، سمت وسو یافتن فعال وهماهنگ آن علیه جهالت اندیشی هایی است که از دل خویش، تبهکاری ونابودی انسان و آرزو های انسانی را باز تولید می کند.

..........................................

محمد نصیر مهرین

 

عامل پیوند تنی وحکمتیار*

نتایج تأمل و پژوهش روی بسا تنش ها، بحران ها و پیوند یابی های سیاسی ویا بحران آفرین در کشورما، نقش عامل قومی را برجسته نشان می دهد. رویکرد جامعه شناسانۀ داشتن برای تحلیل مسائل افغانستان، چنین نتایجی را در دست ما می گذارد. متأسفانه مشتی عناصر سانسورگر و یا سیاست بازانی که ادعای روشنفکری هم دارند، چنین رویکرد ونتایج آن را موزیانه"قوم ستیزی" تبلیغ می کنند.

من در خلال جمع آوری نسبی مدارک برای جلد دوم کتاب قتل ها واعدام های سیاسی،(کاری که هنوز پایان نیافته است) توجه یافتم که بیشترین قربانیان انسان کشی حزب اسلامی را پشتون ها (افغان ها) تشکیل داده اند. اما در اوضاعی که نقش عامل قومی برجسته تر در جامعه سربلند نمود و رژیم وابسته به شوروی را نیز می تکاند، حزب اسلامی ومشخص، شخص حکمتیار به استفاده از آن، تمایل قوم باوری را بر دین باوری ترجیح داد.   شایان یادآوری است که چنان عاملی تنها شامل حال حزب اسلامی حکمتیار نبود ونیست، بلکه بیشترین نیروهای سیاسی- نظامی را نیز به سوی خویش کشانید.

دیدارهایی را که نماینده گان حزب اسلامی با خلقی های تحت رهبری شاهنوار تنی دایر نموده بودند وبه کودتای ناموفق 16 حوت سال 1368 انجامید، پاسخگوی جهل آمیز به جنگ قدرت و بهره گیری از عامل قومی بود.

در کتاب "جنگ قدرت(وقایع سه دهۀ اخیرافغانستان" (تألیف "لعلستانی" در 710 صفحه) که از طرف یک تن از آرایشگران حکمتیار نوشته و انتشار یافته، توجیـــه چنان پیوند یابی چنین مطرح شده است:

" تنی با دور انداختن پیوندهای نژادی وقومی، عملاً تنفر خود را در برابر نجیب الله اعلان داشته و او را مانعی در راه ایجاد صلح وامنیت در افغانستان معرفی نمود."

در حالی که تنی و حکمتیار با چنگ زدن به عامل قومی و دور انداختن پیوند های عقید یی خویش آن وحدت عمل را پاسخ گفته بودند.

• این کوتاه نوشت را از یادداشت های برداشتم که زیر "عنوان کودتاها درافغانستان معاصر کودتاهای ناموفق - کودتای تنی- حکمتیار" در آینده انتشار می یابد.

..........................................

محمداکرم اندیشمند

  گروه های تکفیرگرا وستیزه جو

ظهور گروه های تکفیر گرا و ستیزه جو از نام و آدرس اسلام و جهاد مانند گروه های داعش، القاعده، طالبان، بوکو حرام و ..... از زوایۀ دینی و آیدئولوژیک، به فهم، باور و قرائت آن ها از اسلام و به خصوص از آموزه ها و احکام اسلام در مورد جهاد بر می گردد.

این گروه ها در معرفت دینی و اسلامی خویش تنها به قرائت سَلَفی، یعنی قرائتی مبتنی بر قرآن و حدیث و سنت دوران حیات پیامبر(ص) و اصحاب، اهمیت و اعتبار می دهند و هر گونه برداشت، تفسیر و قرائتِ غیر از این را نادرست و باطل تلقی می کنند. آن ها با این قرائت نه تنها به ظواهر آیات و احادیث پیامبر توجه می کنند و در صدد تطبیق و اجرای برداشت و دریافت خود از این معنای ظاهری آیات به عنوان حقیقت دین و شریعت می شوند و آن را حقیقت مطلق اسلام میدانند، بلکه از لحاظ زمانی و مکانی و اجتماعی خود را در همانزمان و مکان و جامعۀ حیات پیامبر قرار می دهند و دنیا را به مدینۀ پیامبر و به جامعۀ نامسلمان و مشرکین بیرون از آن تبدیل می کنند. این گروه ها نه به آرای مذاهب اسلامی و امامان این مذاهب در مورد تفسیر و استنباط احکام و معرفت دینی توجه دارند و نه به شان نزول آیات و شرایط خاص زمانی و مکانی دوران پیامبر و صدر اسلام اعتنا و التفاتی نشان می دهند. آن ها با این احساس و این باور در صدد آن هستند تا جهاد را با نامسلمانان و کفار و مشرکین همچون جهاد دوران پیامبر و عهد صحابه انجام دهند و به زعم خود شان اسلام دوران مدینه و سلف صالحین را بی کم و کاست محقق کنند تا مسلمانان به همان دوران عظمت و اقتدار مورد نظر آن ها برگردند.

وقتی به عمق وحشت و فاجعه در برداشت و قرائت این گروه های افراطی تکفیر گرا و ستیزه جو از اسلام پی می بریم که آنها با این قرائت در واقع جهان امروز را به دو مکان و شهر مدینۀ پیامبر یعنی مکان و جغرافیای حضور خودشان و شهر مکه یعنی مکان حیات اقامت مشرکین مکه تقسیم می کنند و آنگاه خود را مکلف به تطبیق و اجرای حکم آیاتی چون: فَاقْتُلُوا الْمُشْرِكِينَ حَيْثُ وَجَدْتُمُوهُمْ وَخُذُوهُمْ وَاحْصُرُوهُمْ وَاقْعُدُوا لَهُمْ كُلَّ مَرْصَدٍ ۚ می بینند و می دانند.

گروه های تکفیر گرا و ستیزه جوی خون ریز با نام جهاد و اسلام بر مبنای باور و قرائت خودشان از اسلام و جهاد، حتی مسلمانی جوامع و کشورهای اسلامی و مسلمان را نمی پذیرند و این جوامع و کشور های مسلمان را نیز مشمول جهاد مورد باور و تلقی خود می پندارند؛ هر چند که به صورت علنی این ادعا را مطرح نمی کنند، اما در عمل به این باور و برداشت پابندی نشان می دهند. نکتۀ شگفت آور و ترسناک این فهم، باور و قرائت این است که گروه های تکفیر گرای ستیزه جوی خون ریز که خود را جهادگر معرفی می کنند، نه به تفاوت مکانی و جغرافیایی دوران پیامبر(ص) و صحابه با جغرافیای امروز توجه می کنند و نه فاصله و گذشت زمانی این دوران را که در حدود یک و نیم هزار سال را در بر می گیرد، مد نظر قرار می دهند. به این معنی که آن ها انتشار اسلام را در این فاصلۀ دور زمانی در سرزمین های مختلف و مسلمانی جوامع و کشور های مختلف دنیا را در طول این سده ها، ناقص و پر از تحریف و ضلالت می دانند و در صدد آن هستند تا با به زعم و برداشت خود جهادی همچون جهاد عصر پیامبر و اصحابش به گمراهی و شرک مسلمانان جهان پایان دهند و دنیای کفر و نامسلمان را هم با جهاد خود وادار به پذیرش اسلام سازند.

برداشت و قرائت داعش و گروه های تکفیر گرا و ستیزه جوی اسلامی از اسلام و قرآن نوعی از برداشت و قرائت دینی محسوب می شود، اما برداشت نادرست و قرائت خطر ناک و غیر واقعی است. این قرائت، اسلام را دین خصومت و جنگ معرفی می کند و پیامی جز خون و ویرانی برای بشریت و مسلمانان ندارد.

..........................................

محمد حیدر اختر

کودتای ننگین هفت ثور

 به روز پنجشنبه هفتم ثور ( 1357)، خلقی ها وپرچمی ها علیه حکومت محمد داود خان کودتا کردند. آمادگی کودتا را از وقتی گرفته بودند که داودخان از تکیۀ بیشتر به اتحاد شوروی خود را کنار کشید وبا کشورهای عربی و ایران و روابط اقتصادی را روی دست گرفت. معلوم بود که امریکا هم خوش بود. قتل میر اکبر خیبر، مراسم دفن او وسخنرانی های سیاسی سبب شد که داود خان امر توقیف تعدادی از رهبران خلق وپرچم را بدهد. در آن وقت به خواهش شوروی و ضرورت کودتا هر دو جناح وابسته به شوروی وحد ت کرده بودند.

بلی آن ها کودتا کردند. از همان روز فجایع، جنایات ومردم آزاری تمام افغانستان را فرا گرفت. ملیون ها انسان آسیب دیدند. در اول وبرای چند ماه هر دو جناح در شکنجه واعدام ده ها هزار انسان سهم مشترک داشتند. بعدا خلقی های بی سواد، به همکاری دستگاهٔ جاسوسی " اکسا" تعداد زیادی را زندانی و یا به قتل رسانیدند. پرچمی ها از جنایات مشترک خودشان با خلقی ها چیزی نمی گویند. پرچمی ها که لفاظ وحیله گر تر ومنافقتر ازخلقی ها استند، جنایات زمان حکومت مشترک را به حفیظ الله امین ( خونخوار جاهل ) ارتباط می دهند. ولی وقتی که خودشان به وسیلۀ تجاوز شوروی قدرت را گرفتند، خاد دستگاه شکنجه وجاسوسی را به جای اکسا به کار انداختند. در وقت حکومت پرچمی ها خلقی های جنایتکار هم مشارکت داشتند. غیر از چند نفر آن ها . دروقت پرچمی ها چیزی که بسیارتر دامنه یافت، همان جنگ وبمبارد قوای شوروی و افغانستانی بود . قصبات ودهات ، شهرها ویران گردیدند. مهاجرت بیشتر شد. ملیون ها انسان سرگردان شدند.

بلی، کودتای سیاه روز هفتم ثور، یک فاجعه بود. مگر فاجعه آفرین ها که تعدادی با بدنامی مرده ویا کشته شده اند، تعدادی از آن ها با بی حیایی ، با پر رویی به لجبازی پرداخته حاضر نمی شوند که جنایات خود را قبول کنند. این عدم قبولی معلوم می کند که جهالت وو خونریزی های زیادی را مرتکب شده اند.

کار دیگر جانیان قاتل و وطنفروش خلقی – پرچمی، این است که دورۀ بعد از سقوط  خود را از قدرت یا دوره حکومت جنگی مجاهدین را به رخ می کشند. وبه گفتۀ مردم " غت مغتولی " می کنند. هرکس که از تأثیر جنگ های مجاهدین انکار کند، دل خلق خدا را آزار می دهد که آزار دیده اند. مگر جنگ های مجاهدین قبلی جنایات، وطنفروشی خلقی پرچمی را  به هیچ صورت پت وپنهان ویا توجیه نمی کند. هرکدام آن ها تقصیر ومسوولیت خود را به گردن دارند. واین هم قابل تذکر است که جنرال های قاتل عضو "کی جی بی" وعضو خلق وپرچم، در جنگ های ویرانگر مجاهدین وبربریت زمان طالبان،هم مشارکت داشتند.

پیام ما در این روز به مردم شریف ما، ،به اولادها و نواسه های جنایتکاران خلقی وپرچمی این است که آن ها را خوب وخوبتر بشناسند. آن ها را محکوم کنند. آن ها باید محاکمه شوند. وقتی گروه خادیست از فیس بوک وانترنیت وخارج نشینی استفاده می کند و به دفاع دوران وحشت می پردازد، ویا رئیس جنایتکاران خاد، داکتر نجیب را ستایش وتوصیف می کند، در زخم های مردم مظلوم، به بیوه های آن دوران، به مادران داغدیده وبه یتیم ها نمک پاشیده وتوهین می کنند.

در این روز به خانواده های محترمی که شهید داده اند و ستم کشیده اند، همدردی خود را ابراز داشته  وبه روح شهدای پاک درود می فرستیم . هزاران نفرین به جانیان خلقی و پرچمی و خادیست ها.

...........................................

محمد حیدر اختر

 

اندوه سرِاندوه،

از کودتای ثور تا

ریاست اشرف غنی

 

 بازهم ما  در آستانه سالروز کوتای منحوس هفتم ثور قرار داریم . همان روز شوم و نامیمونی، که درکشورعزیزما  ثمره اش جز بگیرو ببند وبکش  چیزی دیگری نبود . به همان سلسله شرایط تا امروز  برای مردم افغانستان اندوه بار و خونین بوده است . گلیم  غم واندوه از خانه های مردم چیده نشده ، هنوز اشک در چشمان مردمانی که عزیزان شانرا از دست داده اند، خشک نمی شود که مصیبت دیگری،  دریکی از گوشه های کشور به وقوع می پیوندد .

 هنوز مردم ما واقعه المناک  بلخ باستانی و بدخشان را فراموش نکرده بودند، که در هفته گذشته واقعه دلخراشی در ولایت ننگرهار به وقوع  پیوست . بازهم تروریستان حرفوی وقسم خورده،  مصیبت دیگری را برمردم ما روا داشتند، که تعداد زیادی را به شهادت رسانیده و هم زخمی های بی شماری را به کجا گذاشت .

حکومت متقلب افغانستان ، در مقابل این همه جنایات، مانند گذشته ها اعمال  ضد انسانی،  تروریستان را تقبیح کرد، ولی اشرف غنی رئیس جمهوری غیر قانونی افغانستان  اظهار داشت که این عمل انتحاری را مخالفین سیاسی اش یعنی طالبان اجرا نکرده، بلکه توسط  گروه داعش  صورت گرفته است . درحالی که هیچ گونه تفاوتی دربین اعمال تروریستی و غیر انسانی  طالبان و داعش دیده نمی شود. اگربه گفته اشرف غنی، طالبان درواقعۀ انتحاری جلال آباد دست نداشتند ولی در واقعه بدخشان وسربریدن انسان های بی گناه که در دفاع از وطن شان، کمر بسته بودند دست داشتند،خود طالبان مسوولیت این عمل شنیع  را به افتخار پذیرفتند .  پس فرق درکجاست ؟

برای جنایت کاران وتروریستان، هیچ گونه تفاوتی ندارد ، که مربوط به کدام سازمان و گروهی باشند، هر سازمان و گروهی که بیشتر برای شان پول داد، به همان دسته می پیوندند . کاملا روشن وهویداست، که تروریستان ، بیرق سفید طالبان را پائین می آورند وبیرق سیاه داعش را بر بالای سرخود می آویزند. یعنی دیروز به نام طالبان به امر "آی اس آی" پاکستان از کشتن  مردمان بی گناه دریغ نمی کردند وامروز به هدایت  به اصطلاح دولت اسلامی " خلیفه  البغدادی " وبه نام داعش دست به جنایت غیر انسانی می زنند .

 اشرف غنی دریک سخنرانی خود، از طالبان خواست تا درزیر بیرق افغانستان، آمده واز جنگ وخونریزی دست بکشند، در غیر آن با علما ی افغانستان مشوره کرده، درزمینه  مقابله با مخالفین اقدام جدی صورت خواهد گرفت .  آقا ی اشرف غنی فراموش کرده حکومتی که در راس آن توسط جان کری قرار گرفته است، بنام حکومت اسلامی افغانستان مسما می باشد، شاید رئیس جمهور در اسلامی بودن حکومتش شک دارد که، بازهم علمای اسلامی را می طلبد و از ایشان فتوا می خواهد  .

در هفته گذشته مردم افغانستان بعد از هفت ماه تاخیر،  چانه زنی ها بین رهبران حکومت متقلب افغانستان یعنی اشرف غنی و داکتر عبدالله  شانزده تن نامزد وزیران راتعیین وتوانستند که  از پارلمان افغانستان رای اعتماد کسب کنند . گرچه گفته شد که در شمارش آرا و زیر زدن رای، توسط  هئیت اداری پارلمان، و نرسیدن سند دو تابعیتی آقای باری جهانی  جارو جنجالی  در بین وکلا صورت گرفت، ولی بالاخر حکومت از حالت سرپرستی نجات یافت.  این که درصد روز آینده که رئیس جمهوری برای وزرا تعیین کرده ، تا راپور فعالیت های کاری شانرا تهیه نمایند ، چه تغییراتی در وزارت خانۀ های مربوط شان می آورند از امکان بدور خواهد بود  زیرا وزرا در طول صد روز نمی توانند چار اطراف شانرا بلد شوند چه رسد به  فعالیت های کاری شان .

..........................................................................

 

 

غیاثپور کاظمی

 

برای گذر از برزخ تاریخی

 

فهم اینکه چرا – تاجیک - در یک برزخ تاریخی و سرنوشت ساز  قرار گرفته است، شاید مسأله‌ ی خیلی پیچیده و رازآمیزنباشد. نگارنده معتقداست که به دورازحماسه سرائی با یک نگاهی تازه بر رويدادها جاری و مراجعه به حافظة تاريخي، میتوان مشکل را چنین برشمرد:

 درکشاکش منافع قدرت های بزرگ، ساخت و سازهای سياسی این قدرت ها، "تاجیک " جایگاه تعریف شده ندارد. چرا ندارد؟   بدون رمز و راز  ساختار سياسی موجود تاجیک بر خلاف دوران " مقاومت " فاقد  رهبر با درايت و كاردان، دیدگاه، تدبیر، همدلی   و پیوستگی  لازم است.  این مولفه ها است که در کنار هم ، قدرت و فکر استراتیژیک برای رسیدن به هدف  ایجاد می کند . قدرت های بزرگ روی این ساختار منظم قدرت به عنوان یک متحد حساب بازخواهند نمود . در نبود همچون ساختار با قاعده، موجودیت سیاسی و اجتماعی تاجیک ها هدف تاراج قرار خواهد گرفت.

  دین خویی فاجعه بار و توسعه نيافتگی جامعه ی "دین"خوی ، يکپارچگی قومی را در " تاجیک " دچار چندستگی و استیصال ساخته است. چون  رویای رسیدن به عدالت اجتماعی وحق تعیین سرنوشت و خود فرمانی و پیکار برای رهایی سیاسی  روشنفکر " تاجیک "  را  جامعه ی " دین "خوی و اسیر توهمات و خیالات واهی - اخوت اسلامی – نمی تواند درک کند. توجه نمائیم که عطامحمدنور برای محمد گل خان مومند منار میسازد و پای توافقنامه حکمت یار امضاء می کند ، اما  حاضر نیست با " لطیف پدرام " نشستی داشته باشد .

از آن طرف  محله گرایی و تحمیل حسّ  کاذب " وحدت ملی "  توسط   "نخبه" های  عوام گرای به ظاهر مسلمان  تاجیک  اما – دغل –  براین قوم ، هویت این قوم را دارد  رو به زوال می برد.

 چرا رأس ساختار سیاسی – تاجیک – فاسد وناتوان است؟ این مسأله ارتباط مستقیم به ترور رهبر تاجیک – مقاومت «احمدشاه مسعود» دارد  که اگر نگرش رهبر " مقاومت " رادر باره چند موضوع خاص ندانیم ، چگونگی قرار گرفتن حضرات در صدر و فهم و درک چرایی فاسد بودن " راس " تاجیک  را دشوار می‌سازد.همچنان درک این موضوع را که چرا تلاش صورت می گیرد تا  راز این " ترور" در‌ هاله‌یی از ابهام‌ و افسانه‌سازی‌ها قرار داشته باشد.

 در نگرش رهبر مقاومت «احمد شاه مسعود» انتخابات یک اصل بود وایشان  کشت مواد مخدر وحمایت از حضور تروریست ها و دهشت افکنان را در کشورتوسط کشور های قدرتمند، تهدیدی عمده برای  تامین صلح و امنیت  در کشور – منطقه و جهان می شمرد  .  ایشان مردم کشور- دولت های منطقه و جهان   را فرا می خواند تا پشت سر این " فکر" به صف شوند .

 اما رفتن بطرف انتخابات راستین ومنع کشت مواد مخدر و طرد تروریسم ، مترادف به نابودی افغان = پشتون ( طالب -  افغان ملت ) بود و می باشد . این یعنی قطع  بازوی نظامی و درامد "ملیاردی "، دولت ایالات متحده آمریکا و شرکاء  از بابت پول مواد مخدر و استفاده از تروریسم « طالب – دهشت افگنی = افغان » در امر  اخلالگری در کار حریفان در منطقه .

 در آن دوران  دولت ایالات متحده آمریکا  میخواست طالب – القاعده در نوار مرزی  چین – تاجیکستان – ازبکستان – ترکمنستان مستقر شوند(برنامه یی که الان دارد اندک، اندک کاربردی می شود). اما نیرویی اصلی که در صحنه سیاسی – نظامی حضور فعال داشت و قادر شد استعمار در راس آن آمریکا و بازوی نظامی آن " افغان = پشتون " یعنی  طالب – اقاعده را ( با آگاهی کامل از عواقب خطرناک آن)متوقف و بر سرنوشت خود حاکم باشد فقط " تاجیک" به  رهبری رهبر فرزانه اش «احمد شاه مسعود» بود و این را طراحان نظم نوین جهانی نمی خواستند.

استعمار – استبداد و ارتجاع . یعنی  آمریکا ،انگستان ،عربستان،پاکستان و مقلد آنها پشتون = افغان به این نتیجه رسیدند که "تاجیک " را با این رهبر«احمد شاه مسعود» و این طرزتفکر نمی توان در هم شکست ، مگر از طریق رخنه در داخل و خشک و نابود کردن اندیشه ای  خودباوری  و رهبر معتقد به  تغییر – آزادی و عدالت  آن.

بلی، رهبر اسقلال طلب و کارگزار تغییر و رهایی باید قبل از بیداری و آگاهی لگد مال شدگان و به حاشیه رانده شدگان نابود میشد. منطق استعمار حکم می کرد که برای جلوگیری از  قوام نیرویی که میخواست مرزهای تاریخی وحشت و بی عدالتی و اسارت و کنش پذیری و عملگی اجنبی را بشکند، تنها به نا بودی رهبر فکری این نیرو نباید بسنده کند ، باید راس این نیرو فاسد شود .

 

استعمار با ترفندهای که بلد بود، عوامل خائن، بی ایمان را در سنگر "مقاومت" شناسایی، تطمیع و دُم بریدند . همین دُم بریده ها  بودند که زمینه را برای استقرار یکی از ارتجاعی ترین حکومت های قبیله گرای افغان = پشتون مساعد نمودند.

  فراموش نمی توان کرد، دارودسته  دُم بریده و خائن به "مقاومت" که بیشترین سهم را در براندازی این نیروی نظامی، سیاسی  وشهادت رهبر آن داشت،  نقش اش تعیین کننده بود در تعریف نظم جایگزین ، تغییرسرودملی ، پرچم کشور، بنا نهادن  فساد وچپاولگری...

روشن بود که خائنین به "مقاومت"  هرنظم جایگزینی را رعیت بودند، مشروط بر اینکه منافع اقتصادی و وراثت سیاسی فرزندان ایشان را به رسمیت شناسند .در آن لحظه تاریخی این خائنین به "مقاومت"  نه صدای زندانیان استبداد – نه بدن های آویخته به دار- نه پرتو شُکُوه صداقت در رهبری - نه عظمت مقاومت - نه عدالت منکوب شده  و حتی  معنی آزادی را نه دیدند و نه شنیدند ، این یعنی بر باد دادن نزدیک به یک صد سال  مبارزه خونین سه نسل برای رهایی از اسارت چنین رژیمی های آویزان از بند تنبان هر استعمارگری!

مخلص کلام همین  قاتلین «آمرصاحب مسعود» که  به  پاداش به شهادت رساندن «احمد شاه مسعود» در شروع به عنوان معاون رئیس جمهور، وزیر ، وکیل ... از طرف آمریکا به  مصرف رسیدند! با  همکاری آمریکا – پشتونیسم در راس هیرارشی رهبری – تاجیک – نیز قرار گرفتند (قسیم فهیم - عبدالله – قانونی...) و  عبدلرب رسول سیاف .

  این قاتلین  ریز و درشت و تا مغز استخوان فاسد، الان با تمام قدرت مانع شکل گیری  نیرویی که بخواهد بیان منافع و آرزوها – تاجیک – بوده و تجسم خود آگاهی واراده  او را برای یک دگرگونی ساختاری و همه جانبه در کشور به نمایش گذارد می شوند( بحث فدرالیسم – دیورند – تغییر نام کشور – سرود ملی - بانک نوت – شناسنامه های برقی ... مطرح شده از طرف «حزب کنگره ملی و آقای پدرام » و جمع از نخبگان تاجیک و مخالفت لجام گسیخته با آن.

امیدواری هم است

با وجود این همه دشواری وناگواری ها، امیدواری هم است. خوشبختانه نسل جوان - آگاه و امروزی  تاجیک، پس از این  دوره آشوب و آشفتگی های ناشی از فقدان رهبری سالم ، با ذهنيـّت نقّاد و پرسشگر، رویداد ها وشخصیّت های تاریخ معاصر را به پرسش گرفتند و با متانت و کاردانی از محدودیّت های تاریخی وموانع ساختاری، دارند یکی پشت دیگر می گذرند (اعزاز و خاکسپاری امیر حبیب الله کلکانی. ( این نسل با تکیه به  شکست های تاریخی و برای فرار از«دُورِباطلِ ناکامی ها» ،  مجاهدین - روشنفکران مردم " تاجیک "را  به ضرورتی توجه میدهند که بی توجهی به آن ، کشور و ملّت  را به زوال و سقوطِ مُسلّم سوق خواهد داد.

 آنان  دولت افغان = پشتون را با  گرایشاتی سلطه جویانه ،  فاشیستی و  قبیله محور  که با پشت کردن هر چه بیشتر به  خواست ها و نیازهای اکثریت مردم غارت شده ، بر شکاف میان خود و آنها می افزاید و برای بقا خود به سرکوب مردم با استفاده از " طالب – داعش"  روی می آورد، تهدیدی عمده برای تامین صلح - امنیت ، عدالت اجتماعی ، دموکراسی ، همدیگر پذیری ، استقلال و آزادی  کشور می شمارند .

بدین سبب  نخبه گان نو اندیش - مجاهدین ، " تاجیک "را فرا می خوانند تا پشت سر عدالت طلبان  به صف شوند که این ضرورتی است فوری . که باید تنش های انباشت شده وبحران های اجتماعی شدت یافته را در  یک جنبش نیرومند و  مردمی ونظامی سَوق داد ،  با این طرح:

یک:

هموار کردن راه  رسیدن به عدالت اجتماعی – سیاسی  مستلزم آن است که ، حمایت و پشتیبانی   هزاره – ازبک - ترکمن و دیگران، با توجه به نارضایتی  این مردم از ستم و محرومیت انباشت شده در طول تاریخ  جلب شود . هزاره – ازبک – تاجیک...  این را باید بدانند که  به تنهایی در شرایط امروز ، نه توان و ظرفیت خود رهائی دارند و نه توان در هم شکستن اراده سلطه گرانه پشتون = افغان  و متوقف ساختن ماشین جنگی « طالب – داعش » بعنوان بازوی نظامی  پشتون = اافغان که  ماهیت فکری مشترک و از طرف منابع استعماری یگسان حمایت و پشتیبانی میشوند . بنابراین  با درک این  حقیقت که مقابله در برابر یکدیگر و مبارزه علیه رژیم "قبیله" قابل جمع نیست ، پس باید حول شعار عدالت اجتماعی – سیاسی  یک اجماع  بوجود آید. آنگهی برای این اجماع  باید هویت – مستقل  بر مبنای " عدالت اجتماعی – سیاسی " ترسیم نمود، تا بر اساس  آن به یک چشم انداز سیاسی و ساختاری  بدیل  دست یافت . پیروزی در این راه در گرو مقابله موفق با چالش های نظری موجود و مهار ساختن گرایشات "یک جانبه گرایانه"  یی است که در طرف های مختلف، در صد سال گذشته شکل گرفته است.

دو:

 مساعد ساختن هر چه بیشترجو روانی و سیاسی به سود عدالت طلبان با استفاده از تبلیغات که جان مایه ی تبلیغات نیز مطابق واقعیت ، افشاگری چهره ی زشت حکومت افغان = پشتون ، آسیب های اجتماعی- فرهنگی - اخلاقی -عاطفی ناشی از این حاکمیت  و حمایت بی دریغ اش از تروریزم و هراس افکنی می تواند باشد. همچنان بیان این واقعیت که پشتون = افغان به دلیل وابسته بودن به استعمار – موادمخدر و دهشت افگنی از لحاظ اخلاقی فاسد – از لحاظ اقتصادی تن لش و از لحاظ سیاسی بی ماهیت شد ، بنابراین  "نه" میتواند و  "نه" میخواهد با دیگران متحد شود، جز مفسدین !

سه:

 نسل جوان  اشتباه  نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد که  خوی – مزاج "اخوانیت" بر این جنبش سایه اندازد. چون مزاج "اخوانیت" مبارزه جنبش  عدالت اجتماعی – سیاسی  را از خصلت رهایی بخش و پیشرو آن تهی کرده و به قدرت بسیج آن آسیبی شدید وارد می سازد.اخوان و تفکر آن در  چهل  سال پسین، از جمله عواملی بودند که به نام مبارزه ضد کمونیستی  بر سرکوب خشن هرچه آدم درس خوانده – تحصیل کرده بود پرداختند. چه انسان های بیگناه که فقط به جرم نداشتن ریش توسط "اخوان" کشته نشدند. اما همین " ارتجاع دینی " در انتخابات گذشته بر خلاف تعهد به دین شان، برای استقرار و به حکومت رساندن  یکی از مضحک ترین، خودکامه ترین و ارتجاعی ترین آدم "درس خوانده" ( اشرف غنی) اما بی خبر از دین و وابسته به مواضع همسرش، در همکاری با امرخیل ها، وامریکایی ها یاری رساندن. همین دینداران مرتجع هر روز شاهد استند که او نواسه های پیغمبر حضرت محمد(ص) را در کمال جهالت وبی خبری نواسه های خداوند (ج) می گوید، فرق نیت نماز ودعا را نمی فهمد، و . . . اما لب ازلب تکان نمی دهند.

                                    ----

مسائلی که در این متن کوتاه  یاداوری شد ، به اضافه ی نکاتی که شما می دانید، چالش بزرگ – تاجیک – هزاره – ازبک  و دیگرن می باشد .  بی اعتنایی به این ها اسارت و بردگی ابدی را برای این – اقوام  – رقم خواهد زد. هر اندازه، به نام " وحدت ملی" و  " منافع ملی " و "خردمندی" و" وطن داری" از رو در رو شدن با چنین حقیقتی اجتناب شود ، به همان اندازه خروج از وضعیت کنونی دشوارتر و چشم انداز های فاجعه بار گریز ناپذیر تر خواهد شد.

 آی جماعت عدالتخواه ! فدرالسیم میخواهید؟ دموکراسی میخواهید؟ خودگردانی محلی می خواهید؟ تغییر نام کشور را میخواهید؟ختم جنگ را می خواهید؟ ختم   عملیات انتحاری را می خواهید؟ ختم حاکمیت وابسته به خارج وانحصاری پشتون = افغان را می خواهید...

پس این نیرو را به وجود آورید، این یگانه نیرویی است که توان انجام چنین کارهای را داراست.

......................................................................................................................................................

Druckversion Druckversion | Sitemap Diese Seite weiterempfehlen Diese Seite weiterempfehlen
استفاده از مطالب رنگین با ذکر ماخذ آزاد است © Rangin